Trwa ładowanie...

Kobieta była przerażona. Wiedziała, że z tym wężem nie ma żartów

Mieszkanka posesji w Łomiankach zauważyła na swojej działce węża z charakterystycznym zygzakiem na grzbiecie. Mimo przerażenia kobiecie udało się zachować trzeźwość umysłu.

Kobieta była w szoku, kiedy zobaczyła węża na swoim podwórkuKobieta była w szoku, kiedy zobaczyła węża na swoim podwórkuŹródło: strazmiejska.lomianki.pl
d3m1qy8
d3m1qy8

Łomianki to małe miasto, znajdujące się w województwie mazowieckim. Położone jest ok. 14 km od Warszawy.

Nieproszony gość

Jak poinformowała Straż Miejska w Łomiankach, kobieta mieszkająca przy ul. Zachodniej zauważyła na swojej posesji jadowitego węża. Mimo przerażenia i strachu udało jej się zachować zdrowy rozsądek i nie niepokojąc gada, zadzwoniła po pomoc.

Przybyły na miejsce patrol Straży Miejskiej potwierdził, że gad to żmija zygzakowata, jedyny jadowity wąż w Polsce. Można ją rozpoznać po zygzaku na grzbiecie, zwanym wstęgą kainową. Gad został odłowiony i wypuszczony na wolność w lesie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe nagranie z Polski. Udało się nagrać dziesiątki fok w jednym miejscu

d3m1qy8

Jedyny jadowity wąż w Polsce

Żmija zygzakowata nie bez powodu wzbudza strach. Jednakże gad nie atakuje człowieka bez powodu. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem. Ukąszenie żmii może być niebezpiecznie, szczególnie dla dzieci i seniorów. Zwykle nie atakuje większych od siebie zwierząt. Żywi się gryzoniami, żabami, jaszczurkami i pisklętami ptaków. Człowieka ukąsi tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona i nie ma drogi ucieczki. Robi więc to w samoobronie.

Żmija zygzakowata to jedyny gatunek węża jadowitego w Polsce Adobe Stock
Żmija zygzakowata to jedyny gatunek węża jadowitego w PolsceŹródło: Adobe Stock, fot: filin174

Choć żmije zygzakowate mogą się dość znacznie różnić kolorem, na ich grzbietach dostrzeżemy charakterystyczny zygzakowaty kształt. Niekiedy zygzak mocno zlewa się z barwą skóry, wtedy identyfikację lepiej opierać na kształcie głowy. Żmije mają charakterystyczne trójkątne głowy. Gruczoły jadowe wymuszają inną budowę czaszki niż np. u pozbawionego tych narządów zaskrońca.

Żmije lubią mocno nasłonecznione polany, podmokłe lasy, pnie zwalonych lub ściętych drzew, nory gryzoni, ale także trawniki. Chętnie przebywają pod kamieniami, krzewami czy wśród korzeni drzew. Wchodząc do lasów, należy więc uważać, gdzie stąpamy. Warto dodać, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym.

d3m1qy8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m1qy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m1qy8